12 Eylül 2022 Pazartesi

Sosların Gucci'si Pesto Sos

Pesto Sos, sosların Gucci’siymiş meğer. Bu sosun varlığından haberdar olup bu kadar geç tanıştığım için hayıflanıyorum. Keskin aromalı sosları hep sevmişimdir ama pesto sos bambaşka bir lezzetmiş diyebilirim.
🌿 

Pesto sosun olmazsa olmazı taze fesleğen ve parmesan peyniri. Belki parmesan ile eski kaşar yer değiştirebilir ama mutlaka bu peynirlerden birinin girmesi gerek. Ve peynirin kesinlikle toz kıvamında ya da çok iyi rendelenmiş olması lazım. Onun dışında reçetelerde genelde çam fıstığı kullanılıyor. Bence yer fıstığı ya da ceviz de iş görür. Hatta yer fıstığı daha ekonomik ve daha lezzetli yaptı bana göre.

🌿

Ben biri çam fıstıklı, biri yer fıstıklı, diğeri de çam fıstığı + yer fıstığı + ceviz karışık üç farklı şekilde yaptım. Hepsi de ayrı lezzetli oldu. Evinizde ceviz varsa cevizle yapın. Yer fıstığı daha ekonomik olur derseniz yer fıstığı ile yapın. Yok ben orjinal reçeteye sadık kalacağım derseniz, çam fıstığı marketlerde minicik paketi ve fahiş fiyatı ile sizi bekliyor olacaktır.

🌿

Biz şimdilik pesto sosu makarnada ve tostta kullandık. Hayatımda yediğim en lezzetli tost bununla oldu diyebilirim. Taze fesleğenin mevsimi geçmeden bir kavanoz da olsa yapıp deneyin derim.

🌿

Malzemeler:

150 gr taze fesleğen yaprağı

40 gr çam fıstığı (yer fıstığı ya da ceviz de olabilir)

40 gr toz parmesan peyniri (toz kıvamında)

3 diş sarımsak

90 gr zeytinyağı

1 çay kaşığı tuz

Yarım limon suyu (yeşil sosun kararmaması için)

🌿

Yapılışı:

  • Taze fesleğenlerin yapraklarını bol suda yıkayın. (Mümkün olduğu kadar en yeşil ve en taze yaprakları kullanın.) 
  • Yaprakları temiz bir havlu ile iyice kurulayın.
  • Parmesan peyniri ve limon suyu hariç tüm malzemeleri blendırdan geçirip püre haline getirin. Fıstıkların hafif diri kalması ya da iyice ezilmesi sizin damak zevkinize kalmış.
  • Sonrasında parmesan peynirini ve limon suyunu ekleyip iyice karıştırın. Pesto sosumuz hazır.

Not: Oda sıcaklığında muhafaza etmenizi pek önermem. Buzdolabında 2 aya kadar bekleyebilir.


🌿Afiyet şeker olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...